Zdarzyła się #PowódźWCentrumMiasta

Wydarzyło się coś nieoczekiwanego i nieprzewidywalnego. Tego kompletnie się nie spodziewałam. To nie tylko dla mnie jako dyrektora szkoły Liceum Polonijnego, ale przede wszystkim dla uczniów naszej uczelni oraz nauczycieli wielki cios i ogromny dramat. Jesteśmy tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. Wszyscy przygotowujemy się po wakacjach na kolejne miesiące nauki i wytężonej pracy.

Niestety te nasze plany przerwało tragiczne zdarzenie losowe

Doszło do awarii sieci hydraulicznej!

Woda z pękniętej rury, znajdującej się jedną kondygnację wyżej niż pomieszczenia szkoły, zalała całą naszą placówkę (dwa piętra budynku). Konstrukcja pomieszczeń, które zbudowane zostały z płyt kartonowo-gipsowych uległa w 70% pomieszczeń całkowitemu zniszczeniu. Zniszczone zostały wszystkie komputery w pracowni informatycznej (łącznie 18 sztuk) oraz klasowe komputery nauczycielskie z monitorami, klawiaturami, zasilaczami i przedłużaczami, 3 drukarki laserowe, projektor multimedialny, a także telewizor 40-calowy. Uszczerbku doznał księgozbiór szkolnej biblioteki (siedem 120-litrowych worków rozmokłych książek, lektur i podręczników, musiało zostać wyniesionych do kosza). Zniszczeniu uległy również: 2 godła państwowe, 120 filmów edukacyjnych, 20 tablic korkowych i gry świetlicowe.

Straty są ogromne! Bardzo ubolewam nad tym, co ma miejsce.

Ponieważ awaria wydarzyła się podczas weekendu, kiedy szkoła była zamknięta zniszczonych zostało kilkadziesiąt blatów ławek szkolnych (nasiąkły wodą) i nie są zdatne do dalszego użytkowania.

Przez około 30 godz. woda wydobywała się z pękniętej rury niosąc spustoszenie i niszcząc wszystko, co napotkała na swojej drodze, będąc obecnie powodem naszego dramatu szkolnego.

Jedyną dobrą informacją jest fakt, że internat jest ocalony! Darczyńcy, którzy przyczynili się do wyremontowania i wyposażenia tej przestrzeni mogą odetchnąć z ulgą.

Według wstępnych ustaleń administracji, wznowienie zajęć w zalanych klasach będzie możliwe za ok. 2-4 tygodnie.

Istotą naszego działania jest zadbanie o polską młodzież ze wschodnich części Europy, tzn. z Kazachstanu, Uzbekistanu, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, Białorusi a nawet Syberii. Zależy nam, by nasi podopieczni mieli zapewnione godne warunki nauki. Pragniemy, by czuli się bezpieczne w Polsce – kraju swoich przodków. Dlatego mimo zaistniałej sytuacji zajęcia rozpoczną się wraz z nowym rokiem szkolnym 2017/2018.

Niedawno zbieraliśmy fundusze na wyposażenie własnej kuchni oraz remont stołówki, aby zaoszczędzone środki przeznaczyć na przyjęcie kolejnych uczniów do naszej szkoły.  Zrządzenie losu zupełnie zmieniło te plany. Zmuszona jestem wstrzymać akcję #PrzyWspólnymStole na rzecz pilniejszych i aktualnych zapotrzebowań.

Sytuacja finansowa naszej szkoły jest bardzo trudna ze względu na wysokie opłaty za czynsz i wyżywienie.

Obecna sytuacja utwierdza nas w przekonaniu, że potrzebujemy własnej przestrzeni dla naszych uczniów, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Poszukujemy zatem również na terenie Warszawy budynku na potrzeby Liceum z internatem, którym zarządzać będziemy samodzielnie i w którym zapewnimy bezpieczeństwo oraz godne warunki nauki naszym polskim podopiecznym.

Potrzebne są środki, aby móc wyposażyć na nowo salę informatyczną, z której w pełni nasza młodzież będzie mogła korzystać. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, gdzie będą czuli się gorsi od swoich rówieśników aktualnie mieszkających i urodzonych w Polsce.

Uczniowie nie mają także książek, aby się uczyć. Wszystkie z naszej szkolnej biblioteki uległy zniszczeniu… Muszę zakupić dla naszych uczniów nowe podręczniki, bez których nie są w stanie zdobywać wiedzy, a także szkolić język polski, czy też poznawać historię kraju swoich przodków – Polski, która jest także ich Ojczyzną.

Potrzebujemy zebrać 80 000 zł

  • ZEBRALIŚMY JUŻ: 80 158,75 zł 100%

PRZELEW TRADYCYJNY:

Fundacja Dla Polonii

Ul. Bobrowiecka 9

00-728 Warszawa

Nr konta:

86 1240 6175 1111 0010 4598 7860

Tytuł: Tragedia w Liceum Polonijnym – darowizna.

Darowizny z zagranicy:

PODAJ KWOTĘ