Tworzymy szczególny Dom. Jedyny taki w Polsce. W tym Domu mieszka szczególna rodzina. Tę rodzinę tworzą wyjątkowi, młodzi ludzie. Łączy ich historia, o której wciąż zbyt mało się mówi. Łączy ich coś jeszcze – oni wszyscy urodziliby się w Polsce, gdyby w ich dziadkowie i pradziadkowie nie zostali brutalnie zmuszeni do opuszczenia ojczyzny. Łączy ich polska krew. I szkoła, do której chodzą. Są potomkami tych, którzy zostali zesłani na Wschód. Tych, którzy musieli porzucić swoje domy, rodziny, zostawić wszystko, co mieli. Tych, którzy nie dostali szansy na to, by wrócić do ukochanej ojczyzny. Deportowani, przesiedleni, wypędzeni… Nasza młodzież pochodzi z Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Kazachstanu, Uzbekistanu, Rosji, Gruzji, Armenii… Teraz wracają do kraju swoich dziadków, żeby dokończyć ich historię.

bo tu jest ich miejsce...

Uczą się w Liceum Polonijnym. Są bardzo pilni i utalentowani. Zdają maturę na wysokim poziomie, odnoszą sukcesy i ponadprzeciętne wyniki w nauce. Mają niezwykłą motywację. Nie chcą zawieść rodziny. Chcą, by dziadkowie mogli być z nich dumni. Uczą się języka polskiego, poznają lepiej polską historię i tradycję. Mają wielkie marzenie. Chcą zostać w Polsce, mieć dobrą pracę i pomóc zamieszkać tu również swoim rodzicom. Mieszkają w internacie. Z dala od rodziców, rodzeństwa, przyjaciół, z którymi się wychowali… Ale tak naprawdę są wreszcie w domu – w ojczyźnie swoich dziadków. I chcemy, by właśnie tak się tu czuli – jak w domu.

 

Chcemy stworzyć im lepsze warunki do życia i do nauki. Niestety, w internacie, w którym mieszkają, brakuje wielu rzeczy codziennego użytku, a te, które są, bardzo często są już zużyte i zniszczone. Bardzo utrudniają zwyczajne, codzienne życie. Potrzebujemy pralek, odkurzaczy, lodówek i czajników. Nasze łóżka i materace są stare i nie nadają się do spania. Brakuje kołder i koców. Koszty tych zmian przekraczają nasze możliwości. Przyjmujemy coraz więcej uczniów, by kolejne młode osoby dostały szansę na życie w Polsce, by mogły podjąć naukę i zrealizować swoje marzenia o lepszej przyszłości.

Potrzebujemy 100 tysięcy złotych, żeby zapewnić dobre warunki 120 uczniom. Aby dać im dom, którego przyjechali tu szukać. Chcemy dać im szansę, której nie dostali ich dziadkowie. Chcemy zwrócić im kraj, który utracili wiele lat temu. Chcemy po prostu, by tu w Polsce, czuli się jak w domu, jak u siebie. Bo w końcu tu jest ich miejsce.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.jakwdomu.info 

two