W ramach 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, największego zrywu narodowowyzwoleńczego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy, Internat zorganizował wycieczkę na wystawę o powstaniu styczniowym w galerii Kordegarda w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. Wydarzenia z lat 1863-1864 oraz determinacja ówczesnych bohaterów w dążeniu do zrealizowania marzeń o wolnej i niepodległej Polsce zasługują na odpowiednie upamiętnienie. Stąd cieszymy się, że mogliśmy choć w kawałku poznać tę historię.
W galerii prezentowano rysunki, grafiki i akwarele artystów, którzy brali czynny udział w powstaniu, bądź go wspierali, mieszkając za granicą, a także ważne instalacje współczesnych artystów. Prace realistyczne, pokazujące żołnierzy, kobiety albo naturę, skłoniły każdego z nas do refleksji nad dramatycznym losem powstańców i artystów. Obejrzeliśmy pejzaże Ludomira Benedyktowicza, akwarele Adriana Głębockiego, wiele innych ilustracji, a również różne instalacje związane z powstaniem styczniowym. Zapoznaliśmy się z podstawową bronią powstańców, jaką były kosy używane przez żołnierzy w walce. Widzieliśmy różne wymowne eksponaty z tamtych czasów, w tym ścierki, które służyły kobietom do wycierania brudu, krwi i potu z ciał powstańców..
Przez sztukę zobaczyliśmy wielkie dziedzictwo, które odcisnęło swoje piętno w polskiej kulturze. Wędrówka po galerii pokazała, jakie były przyczyny powstania i jak Polacy w nim walczyli o swoją wolność, o niepodległość. Uczniowie z różnych krajów, zwłaszcza z Ukrainy, mieli okazję zrozumieć dlaczego Polska tak bardzo popiera Ukrainę w walce o wolność. Zrozumieliśmy, jak bardzo naród polski kocha wolność i o nią jest gotowy walczyć również dla innych narodów.
Nasttia Dosh





