Kontynuujemy cykl rozmów z absolwentami Liceum Polonijnego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie. Opowiadają o swoich doświadczeniach, nauce w liceum, a także planach na przyszłość. Bardzo cieszymy się z ich rozwoju. Budujemy w sobie jeszcze silniej przekonanie, że młodzież to najlepsza inwestycja. Prezentujemy rozmowę z Izabelą Sieńko, studentką prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

IS

Izabela Sieńko, studentka prawa UW


Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z Polską i kiedy do niej przyjechałaś?.

Jestem w połowie Polką w połowie Gruzinką. Na stałe wróciłam do Polski w II klasie liceum, czyli ponad 6 lat temu. W Gruzji uczęszczałam do polskiej sobotniej szkoły, gdzie dowiedziałam się o istnieniu Liceum św. Stanisława Kostki. Już wcześniej moim celem było studiowanie w Polsce, więc jak tylko zobaczyłam zaproszenie wystosowane przez szkołę od razu się zgłosiłam. Przed rozpoczęciem roku szkolnego wzięłam udział w wakacyjnym kursie organizowanym przez Liceum, który jest pewnym etapem rekrutacji. Byłam pierwszą osobą z Gruzji w Liceum i przez jakiś czas jedyną, więc początkowo ze względu na barierę językową z rówieśnikami i nową sytuację, w której się znalazłam było mi dosyć ciężko. Nie żałowałam jednak wyboru szkoły ponieważ uświadamiałam sobie, że była to moja szansa na spełnienie celu w postaci mieszkania na stałe w Polsce.

W Polsce podoba mi się to, że wbrew pozorom każdy ma jakieś perspektywy i szanse na rozwój. Może jest to cięższe niż w innych państwach europejskich, jednak wystarczy trochę uporu i zawziętości  w dążeniu do celu, by go osiągnąć. Podoba mi się to, że Polacy mają tak silne poczucie swojej tożsamości narodowej, są dumni ze swojej historii i pielęgnują piękne tradycje.

To była Twoja motywacja? Powrót do Polski to powrót do ojczyzny przodków, czy nauka tego kraju od nowa?

Przyjechałam do Polski, żeby osiągnąć wykształcenie i zostać tu na stałe. Nie wyobrażam sobie życia w innym państwie.

Ukończyłaś wspominane Liceum Polonijne Kolegium św. Stanisława Kostki. To szkoła wyjątkowa w Warszawie, gdyż uczy się w niej młodzież pochodząca z różnych krajów a łączy polskie pochodzenie

Liceum dało mi naprawdę bardzo dużo. W pierwszej kolejności edukację na wysokim poziomie, która była dostosowana do szczególnych potrzeb uczniów. Dzięki wiedzy zdobytej w liceum mogłam dobrze zdać maturę i dostać się na wymarzone studia. Wiele też zawdzięczam wychowawcom i nauczycielom z liceum, do których po rozpoczęciu studiów wielokrotnie dzwoniłam, gdy potrzebowałam rady bądź pomocy. Szkoła ta oprócz opieki w okresie trwania nauki, zapewnia również pomocną dłoń po jej opuszczeniu. W liceum zdobyłam tez prawdziwych przyjaciół, na których mogę zawsze liczyć.

Jak je wspominasz?

Wspomnienia z okresu liceum to jedne z najmilszych wspomnień. To mnóstwo czasu spędzonego z przemiłymi ludźmi i przyjaciółmi. Oczywiście chwilami było ciężko ze względu na tęsknotę za rodziną i trudności językowe, jednak bardzo przyjazna atmosfera w szkole pomagała przezwyciężyć ciężkie chwile.Z pewnością jest to szkoła godna polecenia i zawsze chętnie wracam do niej wspomnieniami.Za ogrom wsparcia i pomocy mi udzielonej przez wspaniałych ludzi z liceum pragnę im się odwdzięczyć, wychowawcy i nauczyciele z liceum wiedzą, że mogą w każdej chwili liczyć na moją przy porozumiewaniu się z nowymi uczniami, bądź gośćmi z Gruzji.

Przyjazd do Polski był tym co sobie wyobrażałaś? Czym jest dla Ciebie Polska?

Przyjazd do Polski był tym co sobie wyobrażałam, ponieważ miałam realne wyobrażenia oparte na znajomości realiów tu panujących. Mogę stwierdzić, że przyjazd do Polski urzeczywistnił moje wyobrażenia zarówno te negatywne jak i pozytywne. Byłam świadoma tego, że będą tu mnie czekać również trudności ponieważ są one nieodłączną częścią naszego życia. Być może przed przyjazdem miałam jedynie lepsze mniemanie na temat rynku pracy i możliwości na nim panujących. Polska jest moją ojczyzną i miejscem w którym mam zamiar spędzić resztę życia.

Czym się obecnie zajmujesz? Jakie są plany na najbliższą przyszłość?

Po liceum dostałam się na studia prawnicze, obecnie jestem na V roku, pracuję w zawodzie. Mieszkam razem z przyjaciółką z liceum. Moja młodsza siostra również przyjechała do Polski i uczy się obecnie w tej samej szkole.

—–

Iza jest absolwentką Kolegium św. Stanisława Kostki promującego Mecenat Szkolny – program wsparcia uzdolnionej młodzieży ze Wschodu przez Darczyńców. To dzięki hojności takich osób, uczniowie mogą rozwijać pasje i pokonywać kolejne szczeble edukacji. Jednak wielu ich rówieśników wciąż czeka na pomoc, by móc po powrocie do Polski spokojnie się rozwijać.

Nie bądźmy bierni, zainteresujmy się losem zdolnej młodzieży ze Wschodu.  Możemy zmienić otaczającą rzeczywistość!
www.MecenatSzkolny.pl
Nr konta:
86 1240 6175 1111 0010 4598 7860
Tytułem:
Darowizna na kształcenie i wyżywienie młodzieży