„Kobieto! puchu marny! ty wietrzna istoto!
Postaci twojej zazdroszczą anieli…” – twierdził Adam Mickiewicz. Tak – kobiety od zawsze fascynowały, były podziwiane za swą niezłomność, upór i mądrość.

Dziewczęta z koła dziennikarskiego podzieliły się krótkimi materiałami o kobietach, które przez wieki inspirują, fascynują i zadziwiają.

Oto ich propozycje:

Niezłomna w wierze

Święta Olga została regentką Rusi po śmierci męża Igora, zamordowanego przez Drewlów w 945 r., przejmując rządy nad krajem w imieniu swego młodego syna Światosława.

Księżniczka przedstawiana jest jako wybitna i silna władczyni. Legendy głoszą o jej skutecznej zemście na Drewlianach za zabicie jej męża. Kiedy zaproponowali oni jej małżeństwo z ich księciem, Olga, udając, że się zgadza, zaprosiła posłów drewlańskich do Kijowa, gdzie nakazała ich żywcem pogrzebać. Następnie udała się do kraju Drewlian, gdzie podstępem spaliła ich miasto.

Podczas podróży do Konstantynopola, odbył się Chrzest Olgi. W taki sposób została ona pierwszym chrześcijańskim władcą ruskim. Jej decyzja o przyjęciu chrześcijaństwa stanowiła kluczowy krok w chrystianizacji Rusi-Ukrainy, którą później kontynuował jej wnuk, Włodzimierz Wielki.

Po powrocie do Kijowa, Olga aktywnie zaangażowała się w szerzenie chrześcijaństwa wśród swoich poddanych. Zakładała cerkwie, sprowadzała chrześcijańskich misjonarzy i stała się orędowniczką nowej wiary, stawiając ją w opozycji do tradycyjnych wierzeń pogańskich.

Księżniczka Olga jest czczona jako święta nie tylko w Kościele prawosławnym, ale i w Kościele katolickim. Pozostaje ona postacią wyjątkową i godną fascynacji w historii Ukrainy, gdyż stanowi swego rodzaju pomost między wschodnimi i zachodnimi tradycjami chrześcijańskimi, co podkreśla jej znaczenie w chrześcijańskiej historii Europy.

Alisa Kostylieva