9 maja w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie odbyła się debata poświęcona sprowadzaniu Polaków mieszkających na Wschodzie do Polski. Panel zatytułowany był “Polacy ze Wschodu najlepsi na kryzys demograficzny?“. Wzięli w nim udział przedstawiciele świata nauki, polityki i trzeciego sektora. Prelegenci zastanawiali się nad tym, czy przyjazd młodzieży polskiego pochodzenia może być skutecznym rozwiązaniem na problemy demograficzne, z którym boryka się dziś Polska.
W debacie wzięło udział sześciu specjalistów z dziedziny demografii, edukacji, Polonii, Wschodu i biznesu. Moderatorem spotkania był publicysta i komentator – Red. Łukasz Warzecha. Na początku głos zabrała Pani Prezes Fundacji Dla Polonii – Ewa Petrykiewicz. Powitała przybyłych gości – Panią Profesor Krystynę Iglicką-Okólską, Profesora Krzysztofa Pawłowskiego, Posła Adama Kwiatkowskiego, Pana Roberta Czyżewskiego, Pana Wiesława Turzańskiego oraz Pana Macieja Gnyszkę. Debatę zainicjowała projekcja poniższego spotu:
Pani Prezes przedstawiła sytuację, w której znajduje się szkoła. Opowiedziała o trudnościach z jakimi spotyka się Liceum Polonijne i uczniowie. Red. Warzecha skonstatował to słowami:
“Ta instytucja działa tylko dzięki samozaparciu garstki ludzi. Nie ma pomocy systemowej.”
Następnie głos zabrała Pani Prof. Krystyna Iglicka-Okólska, Rektor Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Zaprezentowała cele jakie nasuwają się w związku ze sprowadzaniem Polaków mieszkających w byłych republikach radzieckich. Określiła je jako: cel polityczny, cel demograficzno-gospodarczy oraz cel kulturowy. Stwierdziła, że:
“Państwo powinno określać cel jaki ma wobec tej grupy. (…) Polska znajduje się w sytuacji takiej jakiej nie znajduje się żadne inne państwo Europy Zachodniej. (…) Polacy na Wschodzie jest to jedyna grupa, która odnajduje się w Polsce. Widzę to po mojej uczelni. (…) Nam będzie brakować około 5 milionów ludzi w stanie produkcyjnym. Państwo polskie potrzebuje kompleksowej polityki demograficznej. Czy my jesteśmy przygotowani na obcych nam kulturowo muzułmanów?”
W drugim wystąpieniu Prof. Krzysztof Pawłowski (założyciel Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu) krytycznie ocenił obecną sytuację. Przypomniał o zaniedbaniach państwa polskiego w stosunku do tej grupy ludzi:
“Nie wolno państwu i ludziom, którzy zarządzają państwem myśleć tylko o tym co jest tu i teraz. (…) Patrząc na doświadczenia takich państw jak Niemcy, jak Francja, najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po imigrację swoich obywateli. (…) Sięgnijmy po tych, z którymi społeczeństwo nie będzie miało problemu. (…) Po darmowych studiach powinno się odpracowywać w kraju tyle lat, ile państwo wyłożyło na naukę. (…) Amerykanie potrafili ze szkolnictwa wyższego zrobić, brzydko mówiąc <przemysł>. (…) Najsilniejszą chęć przeskakiwania siebie mają studenci pochodzący z rodzin ubogich. (…) Alternatywa będzie znacznie gorsza.”
W podobnym tonie analizował sytuację Poseł Adam Kwiatkowski, który został wybrany do Sejmu w zdecydowanej większości głosami Polonii. Za każdym razem podkreślał jak bliska mu jest Polonia i opowiadał o problemach z jakimi spotykają się Polacy mieszkający poza granicami. 9 maja mówił:
“Największym grzechem jest upolitycznienie Polonii. (…) Ta szkoła pokazuje, że warto wierzyć w tych młodych Polaków ze Wschodu. (…) Wspieranie tej szkoły to jest dla nas przykład, wzór. Jest to recepta na kryzys demograficzny.”
Z innej perspektywy podszedł do tematu Pan Wiesław Turzański (były Prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie). Przywoływał on problemy repatriantów i przypominał, że:
“Ten, który wraca do ojczyzny – repatriant – to jest podmiot nobliwy. (…) Obostrzenia wobec tych ludzi zniechęcają do przyjazdu do Polski. (…) To, że dzisiaj nie dyskutuje się o projekcie Macieja Płażyńskiego oznacza, że repatriacji nie chcemy. (…) Jeśli nie zwiększymy tej kwoty 100 mln zł na Polonie to nie ma co mówić o skoku do przodu w tej sprawie.”
Moderator debaty podsumował wypowiedzi pierwszych prelegentów, że tak naprawdę sprowadzanie tu Polaków zza wschodniej granicy “jest to swojego rodzaju inwestycja“.
Dalej głos zabrał Pan Robert Czyżewski – sekretarz Fundacji Wolność i Demokracja. W swoich wypowiedziach podkreślał, że sprowadzanie tutaj naszych rodaków jest nieopłacalne, ale że musimy zadać sobie pytanie czy powinniśmy uwzględniać wyłącznie czynniki ekonomiczne. Krytycznie ocenił również politykę zagraniczną w tej sferze:
“Priorytety ogłaszane każdego roku na projekty się zmieniają. (…) Mamy większe zobowiązanie moralne niż pragmatyczne wobec Polaków pozostawionych na Wschodzie.”
Ostatni prelegent – Maciej Gnyszka (twórca internetowej akcji WitajcieWdomu.pl) przywoływał negatywne przykłady funkcjonowania dzisiejszego państwa. Podsumował to o czym mówili poprzednicy:
“Dziś nie mamy wątpliwości czy Polaków ze Wschodu sprowadzać. Spieramy się tylko o kształt tej operacji.”
Gdy publiczność zgromadzona tego dnia w Centrum Myśli Jana Pawła II zapoznała się z opiniami wszystkich prelegentów i trudnościami z jakimi spotyka się na co dzień Liceum Polonijne, prof. Pawłowski stwierdził pełen podziwu dla Pani Dyrektor:
“Jest Pani szaleńcem Bożym, który nie załamuje się w najgorszej sytuacji.”
To było piękne podsumowanie determinacji szkolnych włodarzy wobec trudności, z którymi przyszło im prowadzić liceum. Zaraz po zakończonej debacie zaprezentowana została nowa strona www.PowrotDoPolski.pl, na której Fundacja Dla Polonii będzie zbierała podpisy od obywateli z wyrazami poparcia dla sprowadzania Polaków ze Wschodu. Za pośrednictwem wspomnianej strony każdy może wysłać list na skrzynki elektroniczne Sekretariatu i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o zajęcie się tym problemem.