Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Liceum Polonijnym Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie miała miejsce gala finałowa Konkursu Piosenki Patriotycznej. Była to już druga edycja tego festiwalu, dedykowanego Dobroczyńcom oraz Przyjaciołom szkoły i Fundacji Dla Polonii.

25 listopada 2016 r. przed południem uczniowie występowali w kategorii grupowej, w której wzięło udział siedem klas z liceum i gimnazjum oraz w kategorii indywidualnej, w której zaśpiewało 12 solistów. Uczestnicy wykonali utwory z własnym akompaniamentem gitary, skrzypiec, pianina lub bębnów. W jury konkursu zasiedli przedstawiciele dyrekcji szkoły, nauczyciele, wychowawcy, a także reprezentanci Rady Patronackiej Fundacji „Dla Polonii”.

Podczas popołudniowej Gali Finałowej wystąpili wszyscy laureaci i wyróżnieni w konkursie. Ich koncertu wysłuchali zaproszeni na finał goście specjalni, w tym m.in.: pan Senator Jan Maria Jackowski z senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, pani Aleksandra Grynkiewicz – dyrektor Pionu Banknotów i Druków Zabezpieczonych w Polskiej Wytworni Papierów Wartościowych S.A., pan Radosław Śmigulski z zarządu Totalizatora Sportowego, pani Barbara Czartoryska z Rady Patronackiej Fundacji „Dla Polonii”, pani Ewa Szakalicka z Federacji Organizacji Kresowych, przedstawiciele władz oświatowych z warszawskiego samorządu, jak również licznie przybyli Darczyńcy i Mecenasi oraz grono pedagogiczne i uczniowie naszej szkoły. Nagranie gali finałowej zostało zarejestrowane przez ekipę Telewizji Polskiej.

Konkurs Piosenki Patriotycznej to dla wszystkich uczniów bardzo ważne wydarzenie. W tym roku obchodziliśmy 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, więc wśród zaśpiewanych pieśni były m.in. „Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Płynie Wisła, płynie”, „Wojenko, wojenko”, „Jak wojsko szło ulicą”. Nie zabrakło też piosenek z czasów wojny i Powstania Warszawskiego: „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci”, „Dziewczyna z granatem” czy „Warszawo ma”, a także współczesnych utworów o bohaterach walczących za wolną Polskę, takich jak np. „Biały krzyż”, „Przysięga”, „Ojczyzno ma” oraz „Żeby Polska była Polską”.

W kategorii solistów zwyciężyła Oksana Kucewicz z klasy 3B, która zaśpiewała utwór „Żeby Polska była Polską”, natomiast w kategorii grupowej pierwsze miejsce zdobyli uczniowie klasy 3B za wykonanie piosenki „Przysięga”, której fragment poniżej cytujemy:

 

Lecz przysięgaliśmy na orła i na krzyż,

na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy,

na czystą biel i na gorącą czerwień krwi,

na wolność żywych i na wieczną chwałę zmarłych.

(tekst utworu: Andrzej Kołakowski)

 

Nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu oraz słodkie upominki dla pozostałych uczestników zostały ufundowane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A., głównego Mecenasa tegorocznego festiwalu. Listę finalistów i wyróżnionych uczniów i klas odczytała pani dyrektor Aleksandra Grynkiewicz z Polskiej Wytworni Papierów Wartościowych S.A. Pani dyrektor podkreśliła, że PWPW wspiera cenne inicjatywy patriotyczne, szczególnie takie, które angażują młodzież w poznawanie historii Polski.

– Dziękuję za to że mogliśmy z państwem tutaj być i zaangażować się w to przedsięwzięcie, które jest niezwykłą wartością dla nas wszystkich i pielęgnuje naszą historię – podkreśliła pani dyrektor Aleksandra Grynkiewicz – Krzewienie takich wartości jest cenne i daje obraz tego, jaką nasza młodzież będzie w przyszłości.

– Jestem wzruszony i urzeczony poziomem i zaangażowaniem artystów, którzy przedstawili nam dzisiaj w swojej interpretacji utwory, które wchodzą do kanonu naszej narodowej tradycji i kultury – powiedział na zakończenie gali pan senator Jan M. Jackowski. – Utwory te są uzewnętrznieniem pięknych, niezwykłych, bohaterskich losów Polski wielokulturowej i wielonarodowej na przestrzeni naszych wieków.

– To jest szkoła, którą warto wspierać i warto przyglądać się jej życiu. Także bardzo panu senatorowi kładę tę szkołę na sercu – podsumowała pani Barbara Czartoryska, dziękując uczniom za zaangażowanie w koncert i wykorzystanie wszystkich swoich talentów wokalnych i muzycznych, a nauczycielom za bardzo dobre przygotowanie festiwalu.

26 listopada 2 26 listopada 3 26 listopada