W języku perskim „Navruz” oznacza „nowy dzień”. Jest to święto obchodzone od wieków w wielu krajach Azji Wschodniej: Kazachstanie, Uzbekistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie, Azerbejdżanie, Gruzji, Albanii, Kirgistanie, Macedonii, a nawet Turcji. Trwa 3 dni (od 21 marca do 23 marca, kiedy jest równonoc). Nauryz reprezentuje początek wiosny, nowe życie, a jednocześnie odnowienie się natury i duszy człowieka. Symbolizuje płodność, przyjaźń i miłość. W tym dniu ludzie ubierają się elegancko, odwiedzają rodzinę i przyjaciół oraz składają sobie życzenia. Dla ludów Wschodu Nauryz jest tym samym, co Nowy Rok dla innych narodów, ponieważ oba święta uważane są za początek nowego życia.

W miastach i wsiach odbywa się sprzątanie terenów parkowych oraz nowe nasadzenia. Organizowane są ogólnokrajowe turnieje sportowe, festiwale, występują kazachscy artyści. Każdego roku stolica Kazachstanu – miasto Astana – wyróżnia się bogatym programem kulturalnym i rozrywkowym.

Symbolami święta są tulipany, a także ptak szczęścia, który przylatuje w miesiącu Nauryz, ludzie serdecznie go witają i karmią.

W bursie młodzież z Kazachstanu i Uzbekistanu wraz z panią wicedyrektor, która również pochodzi z Kazachstanu, przygotowali małe święto – kilka tradycyjnych potraw, w tym baursaki, czyli kazachskie pączki, tradycyjne słodycze przywiezione z Kazachstanu oraz chałwę. Słuchaliśmy i śpiewaliśmy kazachskie piosenki. Przebieraliśmy się również w stroje narodowe Kazachstanu. Nauryz umożliwił nam podzielenie się naszą kulturą z innymi mieszkańcami internatu. Było bardzo miło i rodzinnie.

Biriukowa Olga

Biriukowa Antonina